LEKCJE FOTOGRAFII

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie? 33 porady

06/10/2021
Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

W dzisiejszych czasach lato w mojej okolicy składa się głównie z wilgotnych, rozmoczonych, mglistych i czasem wietrznych dni z przebłyskami słońca i zarysem dobrej pogody, która przy sprzyjających warunkach mogłaby oznaczać nadejście porządnego lata. A potem nagle przychodzi ten jeden poranek, kiedy świat wygląda jak spowity w jesienną magię. Tam, gdzie spotykają się wilgoć i zimno, zmieniając krajobraz w niewiarygodną kombinację przymrozku, mgły i słońca.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Park w posiadlosci Parham House (Parham Park kolo Pulborough, West Sussex, Anglia). Tekst i zdjecia: Milena Bloor

 

Dzisiejsza słotno-mglista aura wprawiła mnie w iście wrześniowy i jesienny nastrój. Przez otwarte na oścież drzwi spogląda na mnie tęsknie moknący w strugach deszczu ogród.

Wystawiłam na zewnątrz dwie konewki: jutro rano będą pełne deszczówki. Z szarego, pochmurnego nieba płynie drobny jesienny deszcz: ciepły i łagodny. Woda chlupocze w rynnie – to jeden z moich ulubionych dźwięków. W taki dzień po prostu lubię zaszyć się w ciszy, tylko pośród odgłosów natury…

***

Dziś ostatni dzień września. Sama nie wiem, gdzie podziała się reszta miesiąca. Jest w tym coś smutnego, że czas płynie tak szybko, przeciekając między palcami niczym strużka wody, i tak niewiele nam zostaje, nawet wspomnienia stopniowo zacierają się i płowieją niczym stare slajdy.

W taki czas, w taką pogodę mocniej niż kiedykolwiek kieruję się w stronę natury. Jeśli potrzeba mi ukojenia, staję na ganku i słucham, jak z rynny płynie głośnym strumieniem woda, by za chwilę bezpowrotnie wsiąknąć w piasek pomiędzy drobnymi kamykami.

Tymczasem łąki kolejny raz zmieniły swoje kolory: soczysta zieleń ustąpiła miejsca rudościom, żółciom i wyblakłej sepii. Natura w ograniczonej gamie barw. Struktura liści nie przypomina już delikatnej, aksamitnej i prześwitującej skóry młodej dziewczyny o delikatnej jak pajęcza mgiełka sieci drobnych żyłek. Teraz liście mają w sobie mięsistą chropawość, niczym pokryta wypustkami skóra płazów. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Apoteoza lata (Burwash, East Sussex, Anglia)

Ale przejdźmy do tematu…. jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie? Krótki i subiektywny poradnik miłośniczki natury. 

Najgorszym wrogiem fotografa (nie tylko przyrody) jest pełne słońce w południe. Tworzy ono głębokie, ciemne cienie i rzuca ostre białe światło, które sprawia, że ​​kolory po prostu płowieją. Bądźmy szczerzy: kochamy drzewa, kwiaty, warzywa i owoce właśnie ze względu na ich soczyste, intensywne kolory. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Lilak pospolity (bez)

Oto, co możesz zrobić, by twoje zdjęcia były lepsze: 

 

1. Poznaj funkcje i możliwości swojego aparatu fotograficznego, aby móc robić zdjęcia w trybie ręcznym (manualnym) lub półautomatycznym (preselekcja przysłony lub czasu) i mieć pełną kontrolę nad tym, jaki efekt chcesz osiągnąć. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Czosnek olbrzymi tuz przed zakwitnieciem

2. Fotografuj z małą głębią ostrości, aby zwrócić wpuścić jak najwięcej światła i sprawić, aby tło było łagodnie rozmyte. Podczas fotografowania pojedynczych kwiatów lub detali prawie zawsze ustawiam przysłonę do wartości f2,0 lub około f2,2-2,8.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Maki. Plama czerwieni na bialozielonym pastelowym tle

3. W słoneczne dni wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby zacząć fotografować około 15-30 minut przed wschodem słońca. W czerwcu o siódmej rano światło słoneczne może być już zbyt ostre. Warto – choćby nawet parę razy w roku – wstać przed czwartą lub piątą nad ranem, by zdążyć na tak piękny spektakl natury.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Polowa czerwca. Wschod slonca o czwartej rano. Clayton (West Sussex, Anglia)

4. Rób zdjęcia pod światło (w stronę słońca, gdy wschodzi i nadal jest nisko nad niebem), aby uzyskać piękny efekt bokeh czy halo, który sprawia, że ​​wszystko ożywa i tworzy miłe dla oka estetyczne rozmycie.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Łąki o poranku sa po prostu magiczne!

5. Nie bój się zwiedzać ogrodu czy parku również w pochmurne lub mgliste dni. Nastrój może być równie wyjątkowy i klimatyczny jak w piękną pogodę.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Pochmurny dzien z odrobiną letniego deszczu. Standen House (East Grinstead, West Sussex, Anglia)

6. Uwzględnij ptaki, pszczoły i innych przedstawicieli świata fauny na swoich zdjęciach, jeśli to możliwe, aby ożywić przestrzeń. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Ciekawski i przyjazny rudzik w ogrodzie Borde Hill (Haywards Heath, West Sussex, Anglia)

7. Szukaj obiektów lub elementów obrazu, które dodają głębi, takich jak kręta ścieżka czy szpaler drzew lub alejka w parku.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Majestatyczny szpaler przed starym dworkiem w Groombridge Place (Groombridge, East Sussex, Anglia)

8. Szukaj kuszącej symetrii świecie przyrody. Kwiaty czy liście występujące w parach to fajny pomysł na zdjęcie i zabawę z kompozycją czy kolorami. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

9. Spróbuj skierować swój aparat w górę: tam też dzieją się interesujące rzeczy.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

10. Jeśli fotografujesz pojedyncze kwiaty (liście, grzyby, etc.), spróbuj znaleźć najbardziej wyjątkowy czy najpiękniejszy element danej rośliny. To, co na wierzchu lub ukryte w środku. Konkretną paletę kolorów lub niezwykły wzór, na przykład żyłki liścia, albo też kształt kielicha lub płatków kwiatu. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Dwukolorowy mak orientalny “Pink Ruffles” o ciekawie postrzepionych platkach 

11. Zwracaj uwagę na horyzont lub inne linie poziome i pionowe, jeśli są one wyraźnie widoczne na zdjęciu. Upewnij się, że są proste. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Proste linie bukszpanowych boskietow otaczajacych ogrodowy parter (Groombridge Place, East Sussex, Anglia)

 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Recznie formowane zywoploty oraz ozdobnie przyciete drzewka i krzewy w palacowych ogrodach Penshurst Place (Penshurst, Kent, Anglia)

12. Przyjrzyj się krawędziom swoich kadrów tuż przed wykonaniem zdjęcia, aby upewnić się, że nie ma na nim rozpraszającego bałaganu. Na przykład poniżej w prawym dolnym rogu niepotrzebnie pojawia się “ucięty” fragment kwiatka, który po prostu psuje harmonijną całość i odwraca uwagę od głównego tematu zdjęcia. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

13. Bezpośrednie światło słoneczne może być zbyt ostre, więc uważaj, aby na zdjęciu nie było mocnych cieni i kontrastów. Sprobuj zasłonić fotografowane obiekty, używając do tego albo swojego własnego ciała, albo popros kogoś – jeśli nie jesteś sam(a) – o pomoc. Przyda się też na przykład arkusz sztywnego brystolu. Ja od czasu do czasu noszę taką w sztywnej kartonowej teczce, zwłaszcza jeśli planuję jakąś dłuższą sesję na łonie natury. 

14. Zabieraj ze sobą składaną blendę, która możesz po prostu włożyć do torby lub plecaka. 

15. Statyw pomoże zredukować drgania aparatu, szczególnie przy niskich czasach otwarcia migawki. 

16. W ramach jednego kadru zrób ujęcie większej całości, a potem stopniowo zbliżaj się do poszczególnych elementów kadru, by zrobić zbliżenia lub nawet zdjęcia makro

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

17. Szukaj wyraźnych linii, mocnych kolorów oraz ciekawych kształtów i form. Spraw, aby Twoje zdjęcia były bardziej graficzne, wypełniając ramkę jednym kolorem lub teksturą.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

18. Nie ograniczaj się do jednego formatu, rób zdjęcia w pionie i poziomie (portrait i landscape mode). Dzięki temu pozbędziesz się na przykład rozpraszającego tła lub zobaczysz coś zupełnie nowego, co wcześniej przegapiłeś. Eksperymentuj: usiądź na ziemi lub w trawie, połóż się, przykucnij, postaw aparat na murku czy ławce lub oprzyj o coś. 

19. Wczesny poranek i późne popołudnie (czyli tzw. złota godzina) oferują najlepsze oświetlenie w ciągu dnia. Fotografowanie w tych czasach ogranicza ostre, jasne światło południowego słońca. Zachmurzone niebo zapewnia również naturalnie rozproszone oświetlenie.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

20. Pamiętaj, że ogród to suma jego poszczególnych części, więc nie fotografuj wyłącznie kwitnących kwiatów. Niech w obiektywie twojego aparatu pojawią się też warzywa, owoce i drzewa, a także przedmioty lub budowle — czyli to, co składa się na wyrazistość czy wyjątkowość danego miejsca.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Posag siedzącej nimfy w otoczeniu wody i zieleni w ogrodach Pashley Manor (Ticehurst, East Sussex, Anglia)

21. Obmyślając kompozycję zdjęcia, weź pod uwagę światło i sposób, w jaki pada ono na obiekt lub scenę przed tobą.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

 

22. Wytnij lub przytnij niebo — zwykle jest “przepalone” i wnosi niewiele lub nic do kompozycji obrazu. Spróbuj całkowicie pozbyć się nieba jako tła na swoich zdjęciach.

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

25. Zwróć uwagę na to, jak inaczej wygląda obraz w zależności od tego, na jakiej wysokości znajduje się aparat, i jak zmienia się perspektywa

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

26. Jedną z najpopularniejszych rad jest: fotografuj, to co idealne, najpiękniejsze, bez skazy. Hmmm, niekoniecznie. Jak się okazuje, te “wybrakowane” kwiaty, liście czy inne części roślin często są tak wyjątkowe i w swoim rodzaju piękne, że warto i na nich skupić uwagę. 

27. Szukaj mocnych linii, łuków, zakrętów – tam podąża nasz wzrok. 

28. Wykonując zbliżenia, zachowaj prostotę. Niewielkie zmiany w kompozycji spowodują, ze tło na naszych zdjęciach będzie zupełnie inne, na przykład mniej rozpraszające, lub bardziej pasujące do fotografowanego obiektu. Pamiętaj, że niekoniecznie musisz uchwycić cały kwiat lub roślinę. Przed naciśnięciem migawki upewnij się, że wszystko w kadrze jest potrzebne. 

29. Poszukaj innych elementów w ogrodzie, takich jak fontanny, posągi itp., aby urozmaicić zdjęcia, ale tak jak w przypadku innych elementów kompozycji upewnij się, że nie są niepotrzebnym “rozpraszaczem”. 

Jak zrobić piękne zdjęcia w ogrodzie?

Posag w stylu antycznym w ogrodzie Groombridge Place

30. Śmiało fotografuj rośliny w doniczkach

 

31. W roli rekwizytów wykorzystaj przedmioty codziennego użytku

32. Woda – na przykład w sadzawce czy fontannie – jest niezmiernie wdzięcznym obiektem i “modelem”. 

33. I jeszcze jedna oczywista oczywistość: zdjęcia w ogrodzie można robić przez cały rok, nie czekając na wiosnę czy lato. Nawet w najsmutniejszy, najbrzydszy pogodowo dzien natura będzie miała dla nas w zanadrzu jakąś niespodziankę. Wystarczy tylko otworzyć oczy i rozejrzeć się uważnie wokoło w poszukiwaniu inspiracji.

To naprawdę niesamowite, jak piękny i magiczny może byc ogród i natura poza sezonem, pózną jesienią czy zimą , i jak wiele tracimy, skupiając się wyłącznie na zielonych porach roku. 

 

You Might Also Like

zBLOGowani.pl