WE FRANCJI

40 powodów, by zamieszkać we Francji

11/03/2018

Innymi słowy: 40 powodów, dla których Francja jest najlepszym (czyżby?) krajem na świecie.

Subiektywny przegląd.

Dlaczego akurat Francja?

Niech Was nie zmyli ten nieco przewrotny tytuł. Chociaż od wielu lat Francja to mój ulubiony kraj, gdzie spędziłam w sumie ponad pięć lat swojego życia, mieszkając między innymi w Strasburgu, Lille, Dijon i na Lazurowym Wybrzeżu, to mimo wszystko zdaję sobie sprawę, że – jak każde inne miejsce na świecie – ma ona swoje plusy i minusy.

Wspominałam już na tym blogu o moich planach przeprowadzki do Francji .

Pisałam także o moich doświadczeniach związanych z wieloletnią już emigracją (ponad piętnaście lat!).

Od ponad ośmiu lat mieszkam w Anglii i jestem obecnie na trudnym etapie rozczarowania i znudzenia tutejszym życiem, co niechybnie oznacza, że naprawdę potrzebuję odmiany. It’s sad, so sad, it’s a sad sad situation, and it’s getting more and more absurd… Przez chwilę wahałam się nawet, czy nie wyjechać do Nowej Zelandii, gdzie z łatwością dostałabym pracę w zawodzie, marzę jednak o powrocie na Stary Kontynent, a Francja wydaje mi się najlepszym i najbardziej odpowiednim miejscem. Po pierwsze dlatego, że już tam mieszkałam ponad pięć lat, po drugie – bo znam francuski, a po trzecie – bo jest to kraj, z którym jestem emocjonalnie bardzo silnie związana.

Nie jest więc tajemnicą, że to właśnie z Francją wiążę moją przyszłość: zarówno życie osobiste, jak i zawodowe. A ponieważ jestem właśnie na etapie planowania i załatwiania niezbędnych formalności, jak również poszukiwania pracy, chciałabym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami, a także – w miarę możliwości – posłużyć dobrą radą. Ten wpis jest wiec początkiem cyklu-przewodnika pod roboczym tytułem Praca we Francji. Krok po kroku.

 

 

A zatem do dzieła!

40 powodów, by zamieszkać we Francji!

40 powodów, by zamieszkać we Francji

zdjecie: autorka bloga

1. Pieczywo (bagietki, bułki, chleb) …

2. Ser (… i długo, długo nic) – ponad 350 rodzajów sera!

3. Rogaliki, ciastka, makaroniki, wypieki… krótko mówiąc: j’aime les pâtisseries!

4. Kawa

5. Wino

Francja, obok Włoch i Hiszpanii, należy do największych producentów wina na świecie. Także pod względem konsumpcji wina Francuzi należą do światowej czołówki, czemu nie należy się dziwić: francuskie wina należą do najlepszych! Jednocześnie zaś wina stołowe (vins de table) można kupić niemalże za grosze… I jak tu się nie cieszyć?

6. Kuchnia francuska

“Umiejętność gotowania jak Francuzi, we francuskiej kuchni, to najkrótsza droga do szczęścia, odczuwania przyjemności i przepysznej zabawy.” (Susan Herrmann Loomis)

7. 35-godzinny tydzień pracy i płatne nadgodziny

Po przekroczeniu 35 godzin pracy w tygodniu za każdą nadgodzinę przysługuje albo dodatkowe wynagrodzenie (dodatek +25% za pierwsze 8 nadgodzin przepracowanych w tym samym tygodniu i +50% za kolejne godziny), albo dodatkowy wypoczynek w zależności od liczby przepracowanych nadgodzin (np. dzień wolny od pracy).

8. 5 tygodni pełnopłatnego urlopu rocznie (średnia we Francji wynosi 6 tygodni) plus 13 dni ustawowo wolnych od pracy

Dla porównania: w mojej obecnej pracy przysługuje mi 25 dni urlopu (plus 8 dni ustawowo wolnych od pracy), mojemu partnerowi zaś tylko 20. W poprzedniej pracy (duży szpital publiczny) można było zaplanować maksymalnie dwa tygodnie urlopu pod rząd, a w specjalnych okolicznościach – trzy. Tymczasem moi znajomi z Francji wyjeżdżają na całomiesięczne wakacje, z reguły w lipcu i sierpniu. U mnie w pracy obowiązuje natomiast system: kto pierwszy ten lepszy (z naciskiem: pierwszeństwo dla tych, którzy mają dzieci), więc coraz częściej zdarza się, że urlopy planowane są z rocznym, jeśli nie dwuletnim wyprzedzeniem! I to mi się po prostu nie podoba i tyle.

9. Skuteczny i łatwo dostępny system opieki zdrowotnej i ubezpieczeń zdrowotnych

Warto dodać: jeden z najlepszych na świecie.

10. Szybkie i w miarę tanie koleje

Spróbujcie tylko porównać z tym, co oferuje na przykład Wielka Brytania: te ceny! Te opóźnienia!

Z czasów studenckich pamiętam doskonale moje wojaże po Francji. Nawet studencki budżet wytrzyma podróże szybką koleją TGV czy wyjazdy na weekend. Pamiętam też, jak przez kilka miesięcy dojeżdżałam pociągiem do pracy i jak niewiele w sumie mnie to kosztowało.

11. Wspaniałe krajobrazy

Ocean Atlantycki, Alpy, Prowansja, Prowansja i Lazurowe Wybrzeże, Paryż, Dolina Loary, Burgundia, Normandia i Bretania, Alzacja, Owernia, Akwitania, Pireneje, Masyw Centralny, Wogezy, Korsyka, Langwedocja…

12. Francuski styl i szyk

O tym chyba nie trzeba nikomu przypominać, prawda?

Przykłady można mnożyć, jak choćby tu, tu, tu i jeszcze tu.

13. Francuzi i Francuzki

Wiele się nasłuchałam o tym, jakoby Francuzi byli nieuprzejmymi, aroganckimi i zapatrzonymi w siebie gburami, którzy za nic w świecie nie nauczą się choćby podstaw angielskiego.  Nie wiem, skąd bierze się ta niepochlebna opinia i czy przypadkiem nie dotyczy ona głównie mieszkańców stolicy albo snobów z Riwiery Francuskiej.

Ja mam zupełnie innej doświadczenie w tej materii: Francuzi, których poznałam, są według mnie ciekawi świata, obeznani z kulturą, otwarci i rozmowni, a przede wszystkim pozytywnie nastawieni do Polaków, czego niestety nie mogę powiedzieć o Brytyjczykach (z małymi wyjątkami). Do tego większość z nich jako tako zna angielski (niektórzy nawet biegle). Mają też poczucie humoru zbliżone do mojego, lubią się bawić, dyskutować i łatwo nawiązują kontakty.

Poza tym zwraca uwagę powszechna duma z bycia Francuzem czy Francuzką, zamiłowanie do produits du terroir (czyli wyrobów lokalnych), a także przywiązanie do kultury czy elementów tradycji, które określilibyśmy z łatwością jako „francuskie”.

Dodam jeszcze, że tak – Francuzki są szczupłe, zadbane, ale naturalne, a przy tym „nieodpicowane”, a Francuzi – przystojni, szarmanccy i z dystansem do siebie.

Durniów nie sieją, sami się rodzą, więc i we Francji się znajdą. Mimo wszystko jednak będzie to jednak jakaś znaczna mniejszość.

14. Marché… de puces… de fruits et légumes, czyli pchli targ i zakupy na lokalnym targu warzywno-owocowym (gdzie można się zaopatrzyć nie tylko w artykuły spożywcze)

15. Muzea, zamki, pałace…

Ponad 40 tysięcy zabytków, 39 obiektów na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego, 80 tysięcy muzeów, 2000 kin i około 500 festiwali…

15. Kultura: świetna literatura, kino, teatr i taniec 

15 literackich noblistów to Francuzi, co daje im pierwsze miejsce, jeśli chodzi o ilość literackich Nobli.

16. Muzyka

17. Niedziela

We Francji długo obowiązywało zapisane w prawie przestrzeganie niedzieli jako dnia innego niż wszystkie. Sama pamiętam, jak jeszcze paręnaście lat temu centra dużych miast (np. Strasburg) w niedziele świeciły pustkami. Pozamykane sklepy (z małymi wyjątkami: niewielkie sklepiki spożywcze) i praktycznie żadnej możliwości zrobienia zakupów. Z ubiegłorocznych wakacji na prowincji (Dordogne) zapamiętałam między innymi to, że supermarkety otwarte były w niedziele do południa. To już coś. Mimo wszystko jednak niedziela we Francji to czas dla rodziny. Czas na relaks i odpoczynek, nie latanie po centrach handlowych. Czas na wypad na basen, do kina czy restauracji, wycieczkę na łono natury czy po prostu leniuchowanie w domu. I za to Francję lubię.

18. Pogoda i zróżnicowanie klimatyczne

Tak zwane (szeroko rozumiane) południe Francji: prawie 160 słonecznych dni w roku! Najwięcej słońca (ponad 3000 godzin rocznie) „przypada” na Korsykę, razem z Marsylią i Niceą, Aix-en-Provence i Montpellier. Słoneczna mapa Francji tutaj.

19. La joie de vivre

Czyli radość życia. Łap życie za ogon, podróżuj, poznawaj świat wokoło, śmiej się, kochaj i ciesz się z małych rzeczy i małych przyjemności. Może to być kieliszek wina, piknik na łące, powiew ciepłego wiatru, ładna serwetka na stole, pies, co się łasi do nóg, zapach świeżych ziół, dopiero co zaparzona kawa, ciekawa lektura, wieczór z przyjaciółmi… Po prostu. Francuzi wiedza, jak cieszyć się życiem.

20. Przyjazne powitanie i przyjęcie, a także otwarcie na resztę świata 

21. Język francuski

Jeden z najpopularniejszych języków świata (na piątym miejscu): ponad 270 milionów ludzi na całym świecie posługuje się na co dzień francuskim (dla 201 milionów osób jest to język główny, a dla pozostałych 70 milionów drugi język codzienny). Francuskim posługują się mieszkańcy ponad 50 krajów na pięciu kontynentach. Jest to również, na równi z angielskim, oficjalny język wszystkich międzynarodowych instytucji.

Francuski przyda się nie tylko we Francji, ale i w Belgii, Szwajcarii, Kanadzie, w Monako, na Seszelach i w Afryce. Poza tym to przecież najseksowniejszy język świata i to absolutnie nie podlega najmniejszej dyskusji!

22. Różnorodność: kulturalna, historyczna i architekturalna

23. Edukacja (w tym szkolnictwo wyższe) 

To także temat na osobny artykuł.

24. Gospodarka 

Francja to obecnie szósta gospodarka świata (dane z zeszłego roku) i jedna z największych potęg gospodarczych w Europie!

25. Koszty dojazdów do pracy transportem publicznym (metro, autobusy, tramwaje, pociągi, a nawet rowery miejskie) w połowie pokrywane przez pracodawcę

26. Koszt życia

Będę o tym pisać w kolejnym artykule na blogu.

27. Turystyka

Francja to najczęściej odwiedzany przez turystów kraj na świecie!

28. Francja: w samym sercu Europy

Francja graniczy bezpośrednio z ośmioma krajami: Hiszpanią, Belgią, Szwajcarią, Włochami, Niemcami, Luksemburgiem, Monako i Andorą. Ileż wakacyjnych (i nie tylko) opcji! Lotnisko de Gaulle’a pod Paryżem to drugi po Heathrow najważniejszy port lotniczy w Europie (i 10 na świecie). Do tego Francja posiada jedna z największych na świecie sieci dróg, a także jedne z najszybszych pociągów (TGV), którymi można dotrzeć między innymi do Londynu, Amsterdamu i Genewy…

Being so close to everything!

29. Czas wolny, czyli la dolce vita

30. Koszt podania o francuski paszport: 55 euro

Dla porównania obywatelstwo brytyjskie: 1300 funtów!

31. Przerwa na lunch

L’heure du repas, c’est sacré !

32. L’heure du goûter

Podwieczorek. Obowiązkowo. Mniam.

34. Edukacja przedszkolna i opieka nad dzieckiem 

Francja ma długoletnią tradycję edukacji przedszkolnej. Pomimo tego, że edukacja na tym poziomie nie jest obowiązkowa, do école maternelle (przedszkoli) uczęszczają wszystkie dzieci, począwszy od wieku 3, a czasem nawet 2 lat. Przedszkole jest dostępne dla wszystkich dzieci w wieku od 2 do 6 lat, ale w przypadku 2-latków o przyjęciu do placówki decyduje liczba wolnych miejsc. Publiczne przedszkola są prowadzone przez ministerstwo edukacji i dzieci uczęszczają do nich bezpłatnie.

35. La France profonde

Czyli “prawdziwa Francja” … Francuska prowincja to doprawdy temat-rzeka. Nie wszystkim przypadłoby do gustu życie na wsi czy w małym miasteczku, ja mam jednak na ten temat inne zdanie. Po wielu latach życia w dużych miastach mam ogromny sentyment do tzw. „dziur zabitych dechami”. I gdzieś tam podświadomie takiego właśnie miejsca szukam…

36. Transport publiczny

37. Bezpieczeństwo

38. Są takie miejsca (a nawet sporo takich miejsc) , gdzie można kupić nieruchomość za naprawdę atrakcyjną cenę…

Jako przykład podam historię znajomego Anglika, który sprzedawszy dom w południowo-wschodniej Anglii wyjechał na stale do Francji i osiedlił się w departamencie Dordogne. Dom, który kupił, jest nie tylko duży (ponad 200 m2), ale i z duszą, nie jakiś zwykły i toporny klocek z betonu. Razem z domem znajomy nabył również duży ogród, jakieś dwa hektary lasu, basen i domek dla gości, a wszystko to za niecałe 220 tysięcy funtów. Nawet nie chce pytać, ile kosztowałaby podobna nieruchomość (z basenem, dużym ogrodem etc.) w atrakcyjnej części Anglii… Miejscowość, w której obecnie mieszka, to jedna z takich malowniczych wiosek na prowincji, jakich wiele, ale za to w pobliżu dwóch większych miast… Dwa lata temu, pomagając mu znaleźć fajny dom we Francji, przejrzałam setki, jeśli nie tysiące ofert. I powiem Wam jedno: wcale mnie nie dziwi, że tak wielu Brytyjczyków wybiera właśnie Francję. Sama zrobiłabym dokładnie to samo.

39. Ludzie są mili i przyjaźni

I co najważniejsze: nie reagują alergicznie (lub pogardliwie), kiedy dowiadują się, że jesteś przybyszem z Polski…

40. Departamenty zamorskie 

Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion, Majotta…

You Might Also Like

zBLOGowani.pl